TARIMSAL MİRASIN İZLERİ TARSUS’TA YAŞATILIYOR « Flash Haber Tarsus

16 Temmuz 2024 - 23:24

TARIMSAL MİRASIN İZLERİ TARSUS’TA YAŞATILIYOR

TARIMSAL MİRASIN İZLERİ TARSUS’TA YAŞATILIYOR
Son Güncelleme :

08 Haziran 2023 - 16:44

129 views

Tarsus Belediyesi açılışlarıyla Tarsus’a değer katmaya devam ediyor. Tarımın kenti Tarsus’a Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi’nin açılışı yapılarak Tarsuslulara kazandırdı. Başkan Bozdoğan Tarsus’un tarım alanında önemine değinerek “Burası Çukurova,  tarımın ana yeri. Diğer taraftan sanayi olarak düşündüğünüz zaman da Marmara’dan sonra en değerli, en kıymetli bölge. Sadece tarımıyla değil, sanayisiyle, lojistik merkeziyle gerçekten ileride marka olacak bir kent Tarsus. Göreve geldiğim günden beri ısrar ettiğim biyodinamik tarımın, Tarsus gibi tarımın ana merkezinde aktif hale gelmesi ve küçük üreticilerimizin tamamen buna yönelmesi için de elimizden gelen çalışmaları yaptık. Bugün 84 çeşit ata tohumuna sahibiz.” dedi. 

1 Haziran’dan itibaren açılışları her gün gerçekleştiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk bozdoğan, insan ve toplum odaklı hizmet anlayışıyla Tarsus’a yenilikler kazandırıyor. Tarsus Belediyesi Kemalpaşa Mahallesi’nde açılışını gerçekleştirdiği Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi ile tarımın önemini vurguluyor, aynı zamanda alanı ziyaret edecek olan vatandaşlara tarımsal mirasın değerini görme fırsatı sağlıyor. Tarsus’ta bir ilk olarak hizmete açılan tarım müzesi vatandaşlar tarafından beğeniyle karşılandı. 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan tarafından açılışın gerçekleştirildiği Tarım Yaşam Alanı’nın içerisinde tarım müzesi, ata tohum uygulama ve çoğaltma alanı, toprak odası, dikim atölyeleri ve aromatik bitki dikim alanı gibi bir çok bölüm bulunuyor. Müze ve yaşam alanıyla ziyaretçilere tarımın her aşamasını keşfetme fırsatı sunuyor, tarım alet ve ekipmanlarından başlayarak, yeni tarım modellerinin işleyişine ve kademeli süreçlere kadar her detayı görmelerini sağlıyor.

 “FABRİKALAR KAPANDIKTAN SONRA TARIMDAKİ YAPTIĞIMIZ YANLIŞLARI DAHA İYİ ANLADIK”

Tarım önemine değinerek konuşmaların başkan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Server Tanilli’nin tarımla ilgili olarak söyledikleri gerçekten çok önemliydi. Yarı tarımdan yarı sanayiye geçmiş olan toplumlar bir gün yok olmaya mahkûmdur der. Eğer ki tarımı tam anlamıyla işler hale getirip sanayiye geçerseniz her zaman kazanırsınız der. Eminim ve hepinizi anımsıyorsunuzdur. 22 tane fabrika Tarsus’ta bir günde kapandı. Fabrikalar kapandıktan sonra tarımdaki yaptığımız yanlışları, hataları daha fazla anladık.” şeklinde konuştu.

“İLERİDE MARKA OLACAK BİR KENT TARSUS”

Tarsus’un tarım alanında marka bir büyük bir değer sahibi olduğunu kaydeden Başkan Bozdoğan “Burası Çukurova,  tarımın ana yeri. Diğer taraftan sanayi olarak düşündüğünüz zaman da Marmara’dan sonra en değerli, en kıymetli bölge. Sadece tarımıyla değil, sanayisiyle, lojistik merkeziyle gerçekten ileride marka olacak bir kent Tarsus. Elbette ben konuşmalarımda bazen anlatırken Tarsus’tan ilçe olarak asla bahsetmiyorum. Burası Türkiye’deki hemen hemen bütün illerden hem marka olarak hem de değer olarak daha yüksek bir potansiyeli olan bir yer. Ama gerçek var ki buranın il olması için de halkımızla birlikte el ele büyük bir mücadeleye başladık. Bu devam edecek. Çukurova’nın geçmişten günümüzü temel geçim kaynağı olan tarımın, aslında her yönüyle ele alınması tarımla ilgili tarihsel ve kültürel değerlerin ön plana çıkartılması, bu materyallerin toplanaraktan sergilenmesi ve eğitim amacıyla tanıtımının yapılması için böylesine önemli bir yerin, bir an önce işler hale gelmesi için ekibim gerçekten anlamlı bir çatışma ortaya koydu.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BOZDOĞAN’LA TARSUS’TA YEŞİL ALANLAR ARTTI

Açılışı gerçekleşen Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi’nin içeriğine değinen Başkan Bozdoğan  “Burada tarım kütüphanesi olacak. Burada bitki sağlığı araştırma hastanesi olacak. Burada tohum saklama odası olacak. Tarım makineleri aletleri olacak. Kara saban, tırpan, orak bunun gibi aletler olacak. Yine çatıdan, çamurdan yapılan hu evi olacak. Hayvansal üretim ve çiftçilerin yöresel kültüre uygun olan kıl çadırı olacak. Ata tohumu, üretim ve çoğaltma merkezi olacak. Tıbbi aromatik bitki üretim alanı olacak. Tropik meyve yetiştirme alanı, narenciye yetiştirme alanı ve en önemlisi dinlenme alanları. Göreve geldiğimde yeşilin betona oranı 9.2 olan bir kentti. Ve bugün Tarsus’ta 13.2 oldu.” dedi.

“BUGÜN 84 ÇEŞİT ATA TOHUMUNA SAHİBİZ”

Tarsus’ta tarımın değerini bilerek her zaman artırmayı hedef bildiğini söyleyen Başkan Bozdoğan “Bu koruluk alanlarının ve yeşil alanlarının önemi özellikle sağlık açısından düşünecek olursanız ciddi anlamda bir toplumun yaşam kalitesini yükselten en önemli öğeler. Covid-19 ortaya çıktığı zaman insanlarımız doğa turizmine yöneldi. Tarımın değerini daha çok iyi anlamaya başladılar. Göreve geldiğim günden beri ısrar ettiğim biyodinamik tarımın, Tarsus gibi yerdeki tarımın ana merkezlerinin bir yerinde çok aktif hale gelmesi ve küçük üreticilerimizin tamamen buna yönelmesi için de elimizden gelen çalışmaları yaptık. Bugün 84 çeşit ata tohumuna sahibiz.” diye belirtti.

“İSRAF HİÇ YOK HEP HİZMET YAPIYOR”

Karakütük Mahalle Muhtarı Mehmet Çelik, çalışmalarından herkesin memnuniyet duyduğunu belirterek “Belediye başkanımızın hizmetlerinden çok memnunum. Yaptığı her şeyden memnunum. Bunlar dışarıdan söylenenler. Bunları duydukça da ben çok gurur duyuyorum. İsraf hiç yok hep hizmet yapıyor. Görünen köy kılavuz istemez.” dedi.

“BENİM İMKÂNIM OLSA BAŞKANIMIZIN BÜSTÜNÜ DİKERİM”

Ardıçlı Mahalle Muhtarı Duran Ali Aslan, Tarsus’ta tarihe sahip çıkıldığını söyleyerek “Ata tohumuna sahip çıkılıyor. Eski aletlerimizin hepsi burada sergileniyor. Gerçekten tarihe önem veren bir başkanımız var. Yapılan hizmetlerden çok memnunuz, teşekkür ederiz. Eskisini bilmeyen yenisinden bir ders alamaz. Kesinlikle insanlar eskiyi görecek. Allah razı olsun bu sene belediye başkanımız, Tarsus’un halkına 1 TL’ye ekmek yedirdi. Bu büyük bir nimettir. Benim imkânım olsa başkanımızın büstünü dikerim.” şeklinde konuştu.

“BAŞKANIMIZ BÖYLE BİR YERİ KAZANDIRMIŞSA BU BÜYÜK BİR BAŞARIDIR”

Hiç kimsenin yapmadığı yaparak Tarsus’a kazandırdığı için teşekkür eden 82 Evler Mahalle Muhtarı İsmet Altunkanat, “Belediye başkanımızın böyle bir yeri Tarsus halkına kazandırdığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Şimdi her gün bir yerler açılıyor. Burası 50 yıldır vardı kimse değerlendirmemişse ve Tarsus Belediye Başkanımız böyle bir yeri kazandırmışsa bu büyük bir başarıdır. Her gün bir yerde açılış var daha ne olsun.” diye ifade etti.

“YAPTIĞI BÜTÜN ÇABALARDAN DOLAYI ONA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Yapılan açılışlardan ve hizmetlerden memnun olduğunu dile getiren bir vatandaş, “ Haluk Başkanımızı yıllardır tanıyan birisi olarak çok memnunuz. Yaptığı bütün çabalardan dolayı ona teşekkür ederiz. Onun emeğine yüreğine sağlık. Çok değerli birisi. Her gün bir yer de açılış var. Tekrar gelse, yine onu seçeriz.” dedi.

“VATANDAŞLARIN HANGİ EKİPMANLARLA TARIMIN YAPILDIĞINI GÖRMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Sergilenmek üzere traktörünü getiren bir vatandaş, yapılan bu çalışmanın çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Özellikle burada sergilenerek çocukların, vatandaşların hangi ekipmanlarla tarımın yapıldığını görmesi çok önemli.  Bence güzel bir ortam olmuş. Ve büyümeye de elverişli. İnşallah katkıda bulunacak insanlarla daha da zengin bir alan olur. Sergilenmek üzere traktörümü insanların görmesini istedim. Bu traktör 48 modeldir. 3. nesil olarak çiftçilik yapıyorum. Babamın yadigârı. Burada fabrikası da vardı bu markanın ve ilk ürünlerinden. Benzinli ve gazyağıyla çalışan bir model. Güncel 80-85 beygirlik traktörlerde eş değerdir. Yapılan bu müzeden çok memnun oldum.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.