MERSİN BÜYÜKŞEHİR EMEKLİLERİN HER DAİM YANINDA « Flash Haber Tarsus

14 Temmuz 2024 - 20:13

MERSİN BÜYÜKŞEHİR EMEKLİLERİN HER DAİM YANINDA

MERSİN BÜYÜKŞEHİR EMEKLİLERİN HER DAİM YANINDA
Son Güncelleme :

16 Haziran 2023 - 21:57

98 views

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Yenişehir Emekli Evi’nde, orta yaş ve üzeri vatandaşlar için ‘Şeker ve Diyabet Hastalığının Ayak Sağlığıyla İlişkisi’, Tarsus Emekli Evi üyeleri için de ”Obezite ve Fiziksel Aktivite” konulu farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi.

Yenişehir Emekli Evi’nde gelen misafirlere şeker ve diyabetik hastalığının ayak sağlığı ile ilişkisi anlatıldı. Ardından Yenişehir Emekli Evi Sorumlusu Ozan Soydan ve ekibi müzik dinletisi gerçekleştirdi. Tarsus Emekli Evi üyeleri için de, Büyükşehir bünyesinde görev alan diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog eşliğinde obezite hakkında önemli bilgiler verildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Yenişehir Emekli Evi’nde, orta yaş ve üzeri vatandaşlar için ‘Şeker ve Diyabet Hastalığının Ayak Sağlığıyla İlişkisi’  konulu farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. 

Hiperbarik Oksijen Tedavisi ve Sualtı Hekimliği alanında yedi seneden beri aktif olarak görev yapan Uzman Doktor İzzeddin Gümüş, Yenişehir Emekliler Evi’nde ‘Şeker ve Diyabet Hastalığının Ayak Sağlığıyla İlişkisi’  hakkında bilgi verdi. 

Tarsus Emekli Evi üyeleri için ise, ”Obezite ve Fiziksel Aktivite” konulu farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikte Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev alan diyetisyen, fizyoterapist ve psikologlar obezite hakkında önemli bilgiler verdi, üyelerin şeker ve tansiyon ölçümleri yapıldı.

DR. GÜMÜŞ: “ŞEKER HASTALIĞINA BAĞLI OLARAK, AYAKLARDA BAZI SORUNLAR YAŞANIYOR” 

Yenişehir Emekli Evi’ndeki etkinlikte, ileri yaşlarda oluşabilecek ayak sorunları ile ilgili tedbirleri almak noktasında gerekli bilgilendirmeleri yapmayı amaçladıklarını belirten Dr. Gümüş, “Şeker hastalığının görülme oranı, özellikle ileri yaşlarda artıyor. Buna bağlı olarak, şekerden kaynaklı problemler de artıyor. Öz bakım düşüyor ve şeker hastalığının ilerlemesine bağlı olarak gelişen ampütasyonlar noktasında, süreç parmak kesilmesine kadar gidebiliyor. Çünkü şeker hastalığı hem sinir hasarı yaparak ayakta uyuşma, karıncalanma ve his kusurlarına sebep oluyor, hem de damarları tıkayarak yeterli oksijenin gitmesini engelliyor. Bizim burada eğitimimizdeki maksat, hastaların bunun farkında olup günlük hayatlarında ayak muayenelerini yapmalarına ve ne zaman doktora başvurmaları gerektiği konusunda onlara ışık olabilmek” diye konuştu.

“HER EMEKLİNİN GELİP ÜYE OLMASINI İSTERİZ”

Yenişehir Emekli Evi’nde birçok etkinlik gerçekleştiğini ve emeklilerin tam vakit geçirebilecekleri bir yer olduğunu ifade eden Emekli Evi üyelerinden Mustafa Mansur Karakoç, “Mesela şu anda diyabetle ilgili bir seminer var ve arkasından müzikli eğlenceler oluyor. Ben diyabet hastası değilim, ama tabii ki içimizde şeker ve tansiyon hastaları var. Burada gerekli bilgileri ediniyorlar, gelen hoca önemli şeyler söylüyor. Buradakiler de sorular soruyor, onlara cevap alıyor. Her emeklinin gelip buraya üye olmasını isteriz” dedi.

“BUNDAN İYİSİ CAN SAĞLIĞI”

Emekli Evi üyelerinden Şeref Özkılıç, verilen eğitimlerin çok güzel ve faydalı olduğunu dile getirerek, “Önemli konular hakkında bilgiler veriyorsunuz. Bundan iyisi can sağlığı bence. Buradakiler bizlere iyi davranıyor ve değişik ikramlarda bulunuyorlar” şeklinde konuştu.

“TOPLUMUMUZUN BÜYÜK BİR KISMI BU HASTALIĞI TAŞIYOR”

Haftanın beş gününü burada geçirdiğini söyleyen ve Emekli Evi’ndeki şeker hastalığıyla ilgili bilgilendirme seminerinin çok faydalı olduğunu kaydeden Sadık Atalay, “Çünkü toplumuzun büyük bir çoğunluğu bu hastalığı taşıyor. Bu bilgilendirmenin onlar için yararlı olacağına inanıyorum. 33 yıldır Mersin’deyim. Sayın Vahap Seçer’ in her alanda olduğu gibi; sosyal faaliyetler, park ve çevre düzenlemesi, temizlik ve emeklilere yönelik çalışmalarını memnuniyetle karşılıyorum. Kendisini hiç tanımıyorum, ama hayatım boyunca herhalde unutmayacağım. Sadece oyumu verdim, ama burada görüyorsunuz işte. İnsanlar ne kadar mutlu, hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“DOKTORUMUZ AYAĞIMIZ KADAR GELİYOR” 

Emekli Evi’nin çok güzel, temiz ve sakin bir yer olduğunu, emeklilerin dinleneceği bir yer olduğunu ve her türlü imkânın sağlandığını belirten İrfan Özdemir, “Vahap Seçer sağ olsun. Çok değerli bir insan. Zaman zaman soruyor ihtiyacınız var mı diye. Buradan çok memnunum. Doktoru getiriyor ayağına kadar ihtiyacın var mı diye soruyor, muayene ettiriyor. Bundan daha iyisi mi olur? Hastaneye gidecek olsan, aylarca belki randevu alamazsın. En iyi yönü fakir mahallelerde yemek dağıtıyor, oralara gidin görün neler yapmış. Kendisine teşekkür ediyorum” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

TARSUS EMEKLİ EVİ ÜYELERİ DE BİLGİLENDİRME ETKİNLİĞİNDEN MEMNUN KALDI

Tarsus Emekli Evi Sorumlusu Dilara Özkına, “Tarsus Emekli Evimizde obeziteyle mücadele hakkında bilgilendirme etkinliği yaptık. Emekli üyelerimizin şeker, tansiyon ölçümleri yapıldı. Gün içinde hangi aktivitelerde bulunmamız gerektiği hakkında bilgilendirmeler oldu. Etkinliğimiz diyetisyenimiz, fizyoterapistimiz ve psikoloğumuz eşliğinde yapıldı” dedi.

“BİLİNÇSİZ DEĞİL, BİLİNÇLE HAREKET ETMEM LAZIM”

Tarsus Emekli Evi üyesi Sabahat Ediz, “Çok hoşuma gitti. Bazı sorular sordum. Kendi açımdan harikulade cevap aldım. Kendimi yönlendireceğim. Bir şekilde kilo vermeye çalışacağım. Bilgilenmemiz lazım. Bilinçsiz değil, bilinçle hareket etmem lazım. O yüzden buradayım” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin yaş almışlar için yaptığı projeleri beğeniyle takip ettiğini belirten Ediz, “Harika, kutlarım. Başkanı çok seviyorum ve çok değer veriyorum. Harikulade insanlar. Başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Zekeriya Avukat ise, etkinlikte sağlıkla ilgili yeni bilgiler öğrendiğini anlatarak, “Burada obezite hakkında bilgilendirme yaptılar. Çok güzel de oldu. Tansiyonumuzu ölçtüler. Bizim için çok faydalı bilgiler. Hepsine teşekkür ediyorum. Buradan o kadar belediye başkanları geçti, kimse açmadı Emekli Evi’ni. Vahap Bey’e nasip oldu. Buraya geliyoruz, çayımızı kahvemizi içiyoruz” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.