BÜYÜKŞEHİR’İN TIRMIL MERCEK’TEKİ EĞİTİMLERİ HIZLA DEVAM EDİYOR « Flash Haber Tarsus

16 Temmuz 2024 - 22:28

BÜYÜKŞEHİR’İN TIRMIL MERCEK’TEKİ EĞİTİMLERİ HIZLA DEVAM EDİYOR

BÜYÜKŞEHİR’İN TIRMIL MERCEK’TEKİ EĞİTİMLERİ HIZLA DEVAM EDİYOR
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2023 - 9:48

151 views

KURSİYERLER, İŞ GÜCÜ PİYASASINDA KALİFİYE ELEMAN OLARAK İŞ BULMA FIRSATI ELDE EDİYOR

TIRMIL MERCEK’TE SEKTÖRÜN İHTİYACINA YÖNELİK EĞİTİMLER VERİLİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tırmıl Sanayi Sitesi’ndeki MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi eğitimlerine hızla devam ediyor. Ücretsiz olarak devam eden kurslar arasında Giyim Üretim Teknolojileri, Metal Sac İşlemeciliği ve Kaynak olmak üzere toplam 3 kurs ile hizmet veriliyor. Mezun olan kursiyerler, iş gücü piyasasında kalifiye eleman olarak iş bulma fırsatı elde ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tırmıl Sanayi Sitesi’ndeki MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi eğitimlerine hızla devam ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin finansman sağladığı Tırmıl MERCEK; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Tırmıl Sanayi Sitesi Kooperatifi işbirliğinde hayata geçirilmişti. Sosyal Hizmetler Dairesi ile Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan ve yürütülen proje kapsamında, Tırmıl MERCEK’te ücretsiz olarak kurslar veriliyor.

Başvuru süreci sonrası İş Sağlığı ve Güvenliği eğitiminin yanı sıra mülakat teknikleri ve özgeçmiş hazırlama eğitiminden de geçen adaylar, 2-4 ay arası sürecek olan eğitimler sonunda sınava tabi tutuluyor. Sınavda başarılı olduktan sonra sertifikalarını alan kursiyerler, iş gücü piyasasında kalifiye eleman olarak iş bulma fırsatı elde ediyor. Tırmıl MERCEK için başvurular yıl boyu devam ediyor. Kursiyerler, MERCEK’e başvuru hakkındaki bilgilere mersin.bel.tr adresinden, Teksin Mersin uygulaması ve Alo 185 üzerinden ulaşabiliyor. Tırmıl MERCEK’te Giyim Üretim Teknolojileri, Metal Sac İşlemeciliği ve Kaynak olmak üzere toplam 3 kurs ile hizmet veriliyor.

Maya: “Sektörlerdeki ihtiyaca yönelik eğitimler vermekteyiz”

MERCEK Mesleki Eğitimler Koordinatörü Gül Kadem Maya, Tırmıl MERCEK’te sanayi sektörüne yönelik eğitimler verdiklerinden söz ederek, “İş piyasasını takip edip, gözlemleyip; otomotiv, tekstil, makine gibi sektörlerdeki ihtiyaca yönelik eğitimler vermekteyiz. Bugün kaynak kursumuzun 3. dönemi devam ediyor. İlk 2 kursumuzdan mezun olan kursiyerlerimiz, Mesleki Yeterlilik Sınavı’na girdiler. Kursu başarıyla tamamlayarak, uluslararası geçerliliği olan MYK Belgeleri’ni aldılar. Bundan sonra da eğitimlerimiz bu şekilde devam edecek olup, kursiyerler ücretsiz olarak bu belgelere sahip olacaklar” dedi.

Kurs Merkezi’ne gelen kursiyerlerin eğitimlerini 1,5-2 ay içerisinde tamamlayıp, iş piyasasına hazır bir şekilde devam ettiklerini de kaydeden Maya, “Yüksek maaşta işe başlıyorlar. Bu çok önemli bir nokta. Çünkü günümüzde işsizlik çok yaygın. Uluslararası geçerliliği olan MYK Belgeleri sayesinde hem rahat iş buluyorlar, hem de yüksek maaşla işe başlıyorlar” diye konuştu.

“Mezun olan kursiyerlerimiz, kalifiye işgücü olarak istihdamda yer alıyor”

İş piyasasını da devamlı olarak takip ettiklerini dile getiren Maya, “Tırmıl Mercek’te hem MTSO işbirliğiyle, hem de Tırmıl Sanayi Bölgesi’nin yetkilileriyle görüşmeler yapıp, işgücü piyasasını inceleyip, gözlemleyip ona göre kurslar açıyoruz. Özellikle tekstil ve makine sektöründe çok fazla kaynak ve metal sac işlemeciliği, giyim, üretim teknolojileri üretimi üzerine elemanların ihtiyacı olduğu bilgisi bize geliyor. Buradan mezun olan kursiyerlerimiz de, kalifiye işgücü olarak istihdamda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Yeşil: “MYK Belgesi sayesinde kursiyerlerimiz yüksek maaşla iş buluyorlar”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde Metal Öğretmeni olarak görev yapan Rıdvan Yeşil, açılan kaynak kursu hakkında bilgiler verirken, “Kaynak eğitimini bilenler de var, az bilenler de var, hiç bilmeyenler de var. Bilmeyenlere de bilenlere de bu işin inceliklerini, nasıl yapması gerektiğini öğretiyor ve sektöre iyi bir eleman kazandırmaya çalışıyoruz. Amacımız istihdama katkı sağlamak. Kursiyerler MYK Belgeleri’ni aldıktan sonra, rahat bir şekilde fabrikalarda ve sanayi sitelerinde yüksek maaşla iş bulabiliyorlar. Bu iş kolu çok aranan bir meslek. Fabrikalar zaten sürekli kaynakçı istiyor. Biz de elimizden geldiği kadar fabrikaların ve işyerlerinin talep ettiği bu istihdamı karşılamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Aksu: “Bu iş alanında büyük bir istihdam olanağı var”

Kaynak eğitimi kursiyerlerinden Şeref Aksu da farklı alanları deneyimleyerek, bir bölümde de uzmanlaşabildiklerinden söz etti. Aksu, “Uygulamalı eğitimler güzel geçiyor. Buraya sıfır bilgiyle gelmeme rağmen, çok iyi bir şekilde öğrendim. Şu anda bu iş alanında büyük bir istihdam var ve geleceğimi garantiye almak için bu kursa başvurdum. Hedefim uzak yol gemilerinde kaynakçı olarak çalışabilmek. Burada aldığım eğitimlerle, iş hayatımda istediğim ve mutlu olduğum hedefe ulaşacağıma inanıyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.