TARSUS BELEDİYE BAŞKANI “OYUN”U BOZDU! « Flash Haber Tarsus

17 Haziran 2024 - 16:53

TARSUS BELEDİYE BAŞKANI “OYUN”U BOZDU!

TARSUS BELEDİYE BAŞKANI “OYUN”U BOZDU!
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2023 - 10:38

119 views

TARSUS BELEDİYE BAŞKANI BOZDOĞAN’DAN SORUŞTURMAYI ZORA SOKACAK HAMLE!

TARSUS’TA BELEDİYE ÖNE GEÇTİ: MEĞERSE DEVLET TİYATROLARI SAHNELİYORMUŞ

“TARSUS’TA DİNİ AŞAĞILAMA İDDİASINA YENİ BOYUT: DEVLET TİYATROLARI ONAYLAMIŞ

Tarsus Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen  “Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi” adlı tiyatro oyunu, skandal bir saldırıyla karşı karşıya kaldı! Tarsus’un merkez ve kırsal mahallelerinde coşkuyla beklenen oyun, sosyal medya üzerinden düşmanca bir tavrın hedefi oldu. Mersin Valiliği tarafından başlatılan soruşturma ve çeşitli siyasetçilerin sosyal medya üzerinden hedef aldığı tiyatro oyunuyla ilgili Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, soruşturmayı zora sokacak hamle yaptı.  

Başkan Bozdoğan , “Soruşturmaya konu olan oyun, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış, ilgili birimlerince olumlu raporlar edilmiş. Devletin maaşlı kadrolu sanatçıları, yönetmenleri, müdürleri, müsteşarları, müfettişleri, bakan yardımcıları, bakanları tarafından onaylanarak yıllarca Devlet Tiyatroları’nda oynatılıyor. Bu oyun defalarca Van, Ankara, Bitlis Batman ve Siirt gibi illerde sahnelendi. Kültür Ve Turizm Bakanlığı yapınca adı tiyatro, Tarsus Belediyesi yapınca gammazlamak ve halkı galeyana getirmek için fırsat kolladığınız bir siyasi argüman mı oluyor? Bu izlediğiniz oyunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sorunuz. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne sorunuz.” ifadelerini kullandı. 

TİYATRO OYUNUNU BİNLERCE TARSUSLU YOĞUN İLGİYLE İZLEDİ

Tarsus Belediyesi tarafından 3 yıldır geleneksel olarak düzenlenen, kentin sosyal hayatını canlandırmak üzere halka ücretsiz olarak sunulan tiyatro akşamları bu yıl da usta oyuncu kadrosu ile kırsal ve merkez mahallelere konuk oldu. Her gün binlerce kişi tarafından izlenen ve yoğun ilgi gören “Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi” adlı tiyatro oyununun bir kesitinin çarpıtılarak sosyal medya üzerinden paylaşılması ile patlayan skandal, ülke gündemini salladı. Tiyatro oyunundan alınan kesitlerin müstehcen olduğu iddiasıyla olay büyüdü.  Ülke gündeminde yer alan ve çarpıtılarak halka sunulan görüntüler üzerine Mersin Valiliği tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Çeşitli siyasilerin de konuya dâhil olması ile Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan sessiz kalmadı.

“TİYATROMUZ BU YIL AYMAZ VE BİLGİSİZ BİR ŞOVMENİN ÇEKTİĞİ VİDEOYLA “BAŞKA” ŞEKİLDE GÜNDEME GELDİ”

Her mahallede yayınlanan tiyatro oyunları için sert cevap veren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Bu yıl 3.’sünü düzenlediğimiz, hemen her mahallemizi karış karış gezen tiyatrolar, bu yıl aymaz ve bilgisiz bir şovmenin çektiği videoyla “başka” şekilde gündeme geldi. Bu aymaz ve bilgisiz bir video yayınladı. Kendisi, hayatı boyunca tiyatro oyunu izleme gibi medeni bir cesaret gösteremediği için, oyunu izlemeleri ve açık aramaları için tuttuğu 3-5 kişinin kesip kırptığı videolar üzerine soluğu adliyede aldılar.” ifadelerini kullandı.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU”

Tiyatro oyunu ile ilgili suçlamaları söyleyen Başkan Bozdoğan “Bu bilgisiz ve bir sanat olayını engelletme girişiminde bulunan yobaz zihniyet ne diyordu açıklamasında, bir bakalım: “Tarsus’ta tiyatro adı altında inanç değerlerinin hedef alındığı görülmektedir. Toplumun bir kesiminin dini inançlarının aşağılanması suç olarak tanımlanmıştır. Toplumla ilgili olumsuz ve kötü örneklerin yayınlanmasının kabul edilecek hiçbir yanı yoktur.’’ Yine dün, Mersin Valiliği tarafından yayınlanan basın bülteninde neler ifade edilmiş bir bakalım: “Tiyatro oyununda müstehcen ve dini inanç değerlerini aşağılayan ifadeler kullanıldığı, kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun hükümlerinin işletilmesi, aile yapımız, milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmaması, müstehcenlik içermesi” sebeplerinden ötürü, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerince Tarsus Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş.” diyerek mecliste skeç izletildi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLANMIŞ OYUN

Tiyatro oyununun daha önce defalarca farklı şehirlerde oynandığını belirten Başkan Bozdoğan “Bu izlediğiniz oyun, 2006 yılında sahnelenen Van Devlet Tiyatrosu oyunu. Yani, Tarsus’ta şikayet edilen, yasaklanması için suç duyurusunda bulundukları oyun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış, ilgili birimlerince olumlu raporlar edilmiş, Van Devlet Tiyatrosu tarafından onlarca kez bu şekilde sahnelenmiş bu oyun.” ifadelerini kullandı.

“16 EKİM 2006 MUŞ, 17 EKİM 2006 BİTLİS, 30 EKİM 2006 BATMAN, 31 EKİM 2006 SİİR’TE SAHNELENDİ”

Tiyatronun nerelerde oynandığını ve hiçbir şekilde soruşturma başlatılmadığını ifade eden Başkan Bozdoğan “Dini aşağılamış mı, aile değerlerimizi sarsmış mı, milli değerlerimizi sarsmış mı, müstehcen mi, oyuncu tesettürlü mü, adamın elinde tespih var mı? Niye oynattınız o zaman? Bu oyun yalnızca Van’da mı oynamış tabi ki de hayır. Sayıyorum, 16 Ekim 2006 Muş, 17 Ekim 2006 Bitlis, 30 Ekim 2006 Batman,31 Ekim 2006 Siirt. Ve birçok yerde daha Kültür Bakanlığı’nca sahnelenmiş. Van, Muş, Bitlis, Batman, Siirt ve birçok ilimizin valiliği “Dini değerlerimiz aşağılanıyor’’ diye soruşturma başlatmamış.” şeklinde açıkladı.

“OYUNUN DAHA 1. GÜNÜNDE SORUŞTURMALAR BAŞLATILIYOR”

Sözlerine devam eden Başkan Bozdoğan “Yıl 1995, bu kez Ankara’dayız. Aynı oyun, aynı şekilde, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanıyor, repertuara alınıyor, tüm izinler veriliyor ve Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. 5 yıl boyunca ülkenin her sahnesinde, her yerinde kapalı gişe oynuyor. Ankara Valiliği ve oyunun gösterildiğini hiçbir ilin valiliği “Dini değerlerimiz aşağılanıyor”, “Aile yapımız ve milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmıyor’’ şeklinde soruşturmalar açmıyor. Benim yalnız ve bir başıma Tarsus’umda 1. gününde soruşturmalar başlatılıyor, şikâyet başvuruları yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

“TARSUS’TA DİNİ AŞAĞILADIĞI İDDİA EDİLİRKEN, ANKARA DEVLET TİYATROSU’NDA PARA KARŞILIĞINDA OYNATILIYOR”

Devlet tiyatrolarında paralı bir şekilde bu oyunun sahnelendiğini kaydeden Başkan Bozdoğan “Bize göre ve her gün binlerce kişiyle buluştuğu Tarsuslu vatandaşlarımıza göre ne dini aşağılıyor, ne milli değerlerimize saldırıyor. Ama devletimizin yetkililerine göre bu oyun Tarsus’ta dini aşağılarken, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda üstelik para karşılığında oynatılıyor. Bir yandan hem dini değerlerimiz aşağılanıyor diyeceksiniz, hem aynı oyuna parayla bilet satacaksınız. Hem milli değerlerimizi aşağılıyor diyeceksiniz, hem vatandaşın cebindeki parayı alacaksınız.” dedi.

“KÜLTÜR BAKANLIĞI YAPINCA ADI TİYATRO, TARSUS BELEDİYESİ YAPINCA GAMMAZLAMAK”

Aile değerlerimizi aşağılıyorsa niye yıllarca vatandaşa izlettiniz diyen Başkan Bozdoğan “Şimdi buradan, Tarsus halkı huzurunda, gammazcı şarlatanlar gibi şikâyet etmiyorum. Namazında niyazında olan, elhamdülillah Müslüman olan, onurlu bir vatandaş gibi soruyorum, eğer müstehcense, eğer dini değerleri aşağılıyorsa, eğer milli değerlerimizi ayaklar altına alıyorsa, eğer aile değerlerimizi aşağılıyorsa niye yıllarca vatandaşa izlettiniz. Madem dini aşağılıyordu, neden devletin kurumlarında hazırlayarak vatandaşa parayla sattınız. Neden kar amacı güttünüz. Kültür Bakanlığı yapınca adı tiyatro, Tarsus Belediyesi yapınca gammazlamak ve halkı galeyana getirmek için fırsat kolladığınız bir siyasi argüman mı oluyor.” ifadelerini kullandı.

“TARSUS’TA KAOS ORTAMI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Tarsus’ta kirli ve ahlaksız siyaseti yobazlıkla taçlandıranların maskesini bir kez daha düşürdüğüm için gururlu olduğunu belirten Başkan Bozdoğan “Bu izlediğiniz oyunu Kültür Bakanlığı’na sorunuz. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne sorunuz. Şuan İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından da sahnelenen oyun için İzmir Valiliği soruşturma açmış mı, araştırınız. Tarsus’ta kirli ve ahlaksız siyaseti yobazlıkla taçlandıranların maskesini bir kez daha düşürdüğüm için gururluyum. Cehaleti paçalarından akan ağzı salyalı zihniyetlere sesleniyorum, biraz önce izlediğiniz oyundaki adam Arabistanlı bir petrol şeyhini canlandırıyor. Olay ne Türkiye’de geçiyor ne de İslam’dan İslamiyet’ten söz ediliyor. Ancak oyunu izlemeye bile cesaret edemeyen yobazların galeyanıyla Tarsus’ta kaos ortamı yaratılmaya çalışılıyor.” şeklinde ifade etti.

“GÜCÜ YETİYORSA VAKIFLARDA TACİZ EDİLEN ÇOCUKLARIMIZIN VİDEOSUNU ÇEKSİN”

Özgür sanat eserlerini sahnelemeleri için elimden gelen gayreti göstereceğim diyen Başkan Bozdoğan “Soruyorum, belediye başkanınız kadınları aşağılayan fıkralar anlatırken kafanızı kuma mı gömmüştünüz? Bugün her akşam binlerce Tarsuslunun izlediği tiyatroları kapatırken şovmen olmaya karar vermemiş miydiniz. Açtığınız soruşturmaları yakından takip edeceğim. Bu ülkenin özgür insanlarına, özgür sanat eserlerini sahnelemeleri için elimden gelen gayreti göstereceğim. Sanatı gördüğünde gözü korkan yobazdan da cesur olmasını ve Ankara ve Van Devlet Tiyatroları’nda bu oyunun yıllarca nasıl sahnelendiğini öğrenmesini istiyorum. Sonra da gücü yetiyorsa vakıflarda tecavüz edilen çocuklarımızın videosunu çeksin. Çocuk gelinlerin videosunu çeksin. Öldürülen kadınlarımızın videosunu çeksin. Gücü yetiyorsa İsveç’te Kuran’ı Kerim’i yakanları meşrulaştıran zihniyetlerin videosunu çeksin. Biz de ‘’yobaz değil, delikanlıymışsın’’ diyelim.” diyerek tüm gerçekleri konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.