ÜRETİM ODAKLI PROJELER BÜYÜKŞEHİR ATÖLYELERİNDEN ÇIKIYOR « Flash Haber Tarsus

25 Haziran 2024 - 08:13

ÜRETİM ODAKLI PROJELER BÜYÜKŞEHİR ATÖLYELERİNDEN ÇIKIYOR

ÜRETİM ODAKLI PROJELER BÜYÜKŞEHİR ATÖLYELERİNDEN ÇIKIYOR
Son Güncelleme :

19 Ağustos 2023 - 8:03

23 views

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE YAZ PROGRAMLARI

ÖĞRENCİLER BİLİMSEL EL BECERİLERİNİ BÜYÜKŞEHİRLE GELİŞTİRİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olan Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi, 7-17 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin bilimsel faaliyetleri öğrenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Atölyede yaz dönemi boyunca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ‘Robotik Kodlama Etkinlik’ çalışmaları uygulanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olan Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi, yaz döneminde öğrenciler için yoğun çalışma programı gerçekleştiriyor.

Atölyede eğitim alan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak ‘Robotik Kodlama Etkinlik’ çalışmaları uygulanıyor.

Yaz tatillerini en iyi şekilde değerlendirmeleri için, öğrencilere program dahilinde sanal gerçeklik, kodlama, ahşap şekillendirme ve dijital vatandaşlık eğitimleri veriliyor. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını kapsayan faaliyetlerden 165 öğrenci faydalanıyor. 7-17 yaş aralığını içine alan eğitimlerde ilkokul öğrencilerine ‘temel eğitimler’ verilirken, ortaokul ve lise öğrencilerine ise ‘robotik turnuvalara hazırlık’ eğitimleri veriliyor.

Emre Aşkın: “Farklı alanlarda yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ediyor”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi Birim Sorumlusu Emre Aşkın, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik farklı programlar uyguladıklarını belirterek, “Atölyemiz 2021 Haziran ayından beri aktif ve burada binlerce öğrenciye hizmet sağladık. Bunun yanı sıra, şu anda 3 aylık bir yaz eğitimi devam ediyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ayrı ayrı eğitim programı uyguluyoruz. Her saat başı 8’er öğrenciyi misafir ediyoruz ve çocuklar burada kendilerini geliştiriyorlar. Robotik kodlama, 3 boyutlu tasarım ve oyun geliştirme alanlarında yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor” dedi.

“Bu atölyeden üretim odaklı projeler çıkıyor”

Atölyeye yoğun şekilde başvuru geldiğini ve başvuruların tamamına cevap vermeye çalıştıklarını ifade eden Emre Aşkın, “Atölye’nin fiziki koşullarını ön planda tutarak öğrencileri buraya davet ediyoruz. Başvurular teknolojiatolyeleri.mersin.bel.tr adresi üzerinden gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra Mersin’den gelen talepler sonucunda da, yakın bir zamanda Galatasaray Meydanı’nda faaliyete geçiyoruz. Onun başvuruları da internet sitemiz üzerinden yapılabilir. Üretim odaklı projeler bu atölyeden çıkıyor ve çocuklar ulusal ve uluslararası platformlarda kendilerini ifade etmeye başlıyorlar. Bu noktada her zaman, Büyükşehir Belediyesi olarak onların destekçisi olacağız” diye konuştu.

Öğrenciler atölye çalışmasını öğretici ve eğlendirici buluyor

Atölyedeki eğitimin öğretici ve eğlendirici olduğunu kaydeden ilköğretim 3. sınıf öğrencisi Elif Turhan, “Burada bilgisayarlardan, akıllı tahtalardan robot kodluyoruz ve yönlendiriyoruz” derken, minik öğrencilerden Enver Ezel Küçük duygularını, “Bugün kendi oyunumu yapıyorum. Burada eğitime yazın başladım ve burada olmaktan dolayı çok mutluyum” şeklinde dile getirdi.

Atölye’de robotik kodlama eğitimi alan bir başka öğrenci Güneş İlhan ise, “Bu atölyede gerçekten çok eğleniyorum. Eğitim süresi 1 saat ve çok güzel. Büyükşehir Belediyemize buradan teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Atölye eğitimine katılan ve yaz tatilini burada çok güzel şekilde geçirdiğini vurgulayan Öykü Can ise, “Burada yeni arkadaşlar ediniyorum. Atölyede çok eğleniyorum. Bilgisayardan kendi oyunumu kuruyorum. Yani yaz çok güzel geçiyor, burada çok eğleniyorum” şeklinde konuştu.
Bu elektronik posta ve onunla iletilen bütün dosyalar sadece göndericisi tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek ya da tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız, kopyalamanız, yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir. T.C. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve T.C. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ görüşlerini yansıtmayabilir. Bu e-posta bilinen bütün bilgisayar virüslerine karşı taranmıştır. Ancak gönderici, bu e-posta mesajının virüs koruma sistemleri ile kontrol ediliyor olsa bile virüs içermediğini garanti etmez ve meydana gelebilecek zararlardan doğacak hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.