BAŞKAN SEÇER, MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBESİ’NİN 69. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PROGRAMI’NA KATILDI « Flash Haber Tarsus

17 Temmuz 2024 - 17:05

BAŞKAN SEÇER, MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBESİ’NİN 69. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PROGRAMI’NA KATILDI

BAŞKAN SEÇER, MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBESİ’NİN 69. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PROGRAMI’NA KATILDI
Son Güncelleme :

02 Aralık 2023 - 9:10

71 views

“4,5 YIL BOYUNCA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE MESLEK ODALARIYLA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

“DAHA DEMOKRATİK BİR TOPLUM İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nin, odanın kuruluşunun 69. yılı dolayısıyla düzenlediği ‘Geleneksel Gece’ programına katıldı.

4,5 yıl boyunca demokrasinin temel taşlarından olan sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Seçer, kent yönetiminde STK’ların görüşlerini alarak onlardan yararlandıklarını aktardı.

Daha demokratik bir toplum yaratma ve daha demokratik bir ülkede yaşama arzusuyla mücadele ettiklerinin altını çizen Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin de bu anlayışa sahip bir belediye olduğunu söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şubesi’nin, odanın kuruluşunun 69. yılı dolayısıyla düzenlediği ‘Geleneksel Gece’ programına katıldı.

Divan Otel’de düzenlenen programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra, MMO  Başkanı Yunus Yener, MMO Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, ilçe belediye başkanları, iş dünyası, STK ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Seçer: “4,5 yıl boyunca sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla önemli çalışmalar yaptık”

Programda konuşan Başkan Seçer, 4,5 yıl boyunca demokrasinin temel taşlarından olan sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kent yönetiminde STK’ların görüşlerini alarak onlardan yararlandıklarını aktaran Seçer, “Parlamentoda yasa yaparken, bir konu komisyonlarda görüşülürken o konuyla ilgili odalar, meslek kuruluşları, sivil toplum davet edilir. Toplantıda görüşleri alınır. Konunun ihtisas sahibi, uzmanı ve otoritesi, konuyu siyasilerden çok daha iyi bilir. Maalesef siyasette bir hastalık var. Siyasiler her konuyu kendilerinin çok daha iyi bildiğini düşünürler. Oysa gelişmiş toplumlarda bu böyle değil. Gelişmiş toplumlarda genelde parlamentoya sunulan yasa teklifleri mutlaka sivil toplumun denetiminden, onayından ve yasa teklifinden geçen teklifler olur” dedi. Türkiye’de de bu tür bir anlayış beklerken bunun tam tersi uygulamaların hayata geçirildiğinden söz eden Seçer, “Tabi ki dilekle bazı şeyler gerçekleşmiyor. Ama yine de biz vazifemizi ve mücadelemizi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de kenti yönetirken işi bilenlerle çalışmalar yaptık”

Daha demokratik bir toplum yaratma ve daha demokratik bir ülkede yaşama arzusuyla mücadele ettiklerinin altını çizen Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin de bu anlayışa sahip bir belediye olduğunu söyledi. Seçer, “Bu aslında hesap vereceğimiz halk karşısında işimizi kolaylaştırıyor. Son 4,5 yıllık dönemde Mersin’de, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait 1/5000’lik planları yaparken özellikle bu konudaki yetki ve ihtisas sahibi odalardan destek aldık. Bunu yaparken de onlardan halka bunun anlatılmasını istedik. Bu bizim işimizi kolaylaştırdı. Çünkü işi bilenlerle yapıyorsunuz. Sivil toplum eliyle bunu halka anlatmak daha kolay oluyor” ifadelerini kullandı.Mersin’de çevreyi, toplumu tehdit eden, yasalara, çevreye, doğaya, floraya ve faunaya uygun olmayan yatırımlar karşısında hukuka ve yargıya başvururken de sivil toplumla iş birliği yaptıklarını belirten Seçer,  “Birçok konuda da başarılı olduk. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu anlayışla kent yönetiminde uygulamalarımızı sürdürmeye kararlıyız” sözlerine yer verdi. Seçer, son olarak MMO’nun  69. yılını kutladı.

Yener: “Odamızın temel görevlerinden biri işlerin uzman insanlar eliyle yapılmasıdır”

MMO Başkanı Yunus Yener, MMO’nun 69. yılını kutladıklarını ifade ederek, “Odamızın temel görevlerinden biri yasayla da verildiği üzere işlerin uzman insanlar eliyle yapılması ve meslek haysiyetini korumaktır. Ulaştığımız oda yapısı ve tüm mesleki hizmet düzeyinden dolayı bütün emeği geçenler olarak gurur duyabiliriz” dedi.

Yücesoy: “Bizler, bilim ve fenle yönetilen teknik meslek örgütleriyiz”

MMO Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, 4 yıl önce göreve geldiğinde çok heyecanlı olduğunu belirterek, yeni dönemde göreve gelecek meslektaşlarına başarılar diledi. Yücesoy, “Bizler, bilim ve fenle yönetilen teknik meslek örgütleriyiz. Buranın kültürüyle mesleki hayatımıza başladık ve her zaman da böyle kalacak. Bu örgütlülük bize birçok tecrübe edindirmiştir ve aynı zamanda TMMOB çatısı altında da örgütlenmemiz bizim geleceğe dair yapacağımız birçok projede etkili olacaktır” diye konuştu.

Can: “Bizim meslek alanımız, toplumun ortak yaşamını, üretimini ve devamını sağlamak”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkan vekili Mehmet Caner Can ise Mersin’i ve mesleklerini ilgilendiren konularda ve sorunlarda mühendis, mimar ve şehir plancılarının etkin bir şekilde temsil edilmesi için çalıştıklarını belirterek “Biliyoruz ki mimar ve şehir plancılarının mesleki hak ve çıkarlarını korumak aslında tüm toplumun geleceğini korumak demektir. Çünkü bizim meslek alanımız toplumun ortak yaşamını, üretimi ve devamını sağlamaktadır” diyerek ortak çalışma yürüttükleri herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, görevinden ayrılan MMO Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy’a görev süreci boyunca gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı plaket takdim etti. Program, meslekte 25, 40, 50 ve 60 yılını tamamlayan makine mühendislerine plaketlerin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.