VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASININ 138. KURULUŞ YIL DÖNEMİ PROGRAMINA KATILDI « Flash Haber Tarsus

13 Nisan 2024 - 13:10

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASININ 138. KURULUŞ YIL DÖNEMİ PROGRAMINA KATILDI

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASININ 138. KURULUŞ YIL DÖNEMİ PROGRAMINA KATILDI
Son Güncelleme :

18 Aralık 2023 - 7:59

106 views

Valimiz Ali Hamza Pehlivan  Mersin Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği 138. Kuruluş yıl dönümü programına katıldı.

Programda bir konuşma yapan Vali Pehlivan; ”Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 18 Aralık 1886 tarihinde “Mersin Ticaret Odası” adıyla kurulmuştur. Öncelikle yıldönümünüzü içten en iyi dileklerimle kutluyorum.

O günün şartlarında Osmanlı Devleti’nin dünyada Sanayi Devrimi sonrası gelişmeleri takip ederek, ticaret ve sanayi altyapısı oluşturma çabasının devam ettiği bir süreçte kurulan bir odadır. İstanbul Ticaret Odası’nın 1882 tarihinde “Dersaadet Ticaret Odası” adı altında kurulduğuna bakarsak Mersin TSO’nun ülkemizin en eski odaları arasında yer aldığını görürüz. Türkiye’nin hem büyüklük olarak, hem de kuruluş tarihi itibariyle ilk 5 odasından biridir.

1886 yılında ilk başkanı Hasib Bey olan ve 8 firmanın üyeliği ile kurulan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın üye sayısı giderek artmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün daha Cumhuriyet ilan edilmeden toplanma talimatı verdiği İzmir İktisat  Kongresi’nde özellikle yerli ve milli ekonominin öneminin vurgulanması , bu bağlamda girişimcilerin yatırımcıların teşvik edilmesi, önünün açılması hususunda kararların alınması; ülkemizde ticaret ve sanayi firmalarının sayısının ve firmaların üye olduğu oda sayılarının artmasına da vesile olmuştur. Aradan geçen uzun yıllar içerisinde MTSO giderek büyümüş, bugün itibariyle 24.500’ü faal 33 bin 400 üyeye ulaşmıştır. 

Komite sayısı 41, komitelerdeki üye sayısı 271, meclis üyesi sayısı 115’e ulaşmış durumdadır. Kurulduğu günden bugüne hem kapsam hem içerik hem üye sayısı, girişimci sayısı, ticaret ve sanayi erbabı sayısı her geçen gün artmıştır. 

Türkiye Cumhuriyeti büyük bir ailedir. Devletimiz ve devletimizin, hükümetimizin, bakanlıklarımızın yıllar içerisindeki teşvikleri,meclisimizden çıkan yasalar elbette yol açmış; bütün imkanlar  birleştirilmiş, devletimizin sunduğu imkanlar ve yatırımcının cesaretle adım atması ile memleketimizin kalkınması, gelişmesi için sanayi, üretim, tarım, turizm, ticaret ve pazarlama gibi pek çok alanda istihdam oluşturulmuş ve bu sayede bugünlere gelinmiştir. 

Biliyoruz ki, ticaret ve sanayi erbapları olarak sizler ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyorsunuz. Pandemi dönemi ve sonrasında ülkeler arasında yaşanan olumsuz gelişmeler ekonomik parametrelere yansıdı. Ülkemizde de başta enflasyon olmak üzere ekonomik göstergeler olumsuz şekilde etkilendi. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde atılan adımlarla ekonominin hararetinin düşmeye başladığını ve bu durumun verilere de olumlu şekilde yansımaya başladığını görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde istihdam rakamları açıklandı. Bu rakamların yüzde 8.5’lara kadar gerilediğini gördük. İşsizlik rakamları son 11 yılın en düşük seviyelerine doğru gerilemiş oldu. 3 milyon bandının altına düşürek 2 milyon 900 binlere geriledi ve toplam istihdam sayısı da 32 milyona yükseldi. Bununla birlikte birkaç gün önce Merkez Bankası rezervleri açıklandı 141.5 milyar dolarla tarihin en yüksek rakamına ulaşmış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımız 26 Kasım tarihinde tarafından özellikle de teknolojik ve stratejik yatırımları teşvik paketi, ekonomik ve stratejik yatırımlar programı açıklandı. Bu program dahilinde üç yıllık süre zarfında her yıl 100 milyar TL olmak üzere toplamda 300 milyar TL’nin özellikle de milli teknoloji alanında inovatif yatırımları teşvik bağlamında girişimcilerimizin uygun şartlarda kaynağa ulaşma imkanı sunulması öngörüldü. 

Bu örneklere İlimiz açısından bakacak olursak; Mersinimizde de işsizlik rakamları her geçen gün düşerken istihdam rakamları artıyor. İki gün önce bir İstihdam ve Kariyer fuarı gerçekleştirdik. Bu fuarda işverenlerimizle; iş arayanları,staj yapmak isteyenleri, kariyer planı yapmak isteyenleri buluşturduk. Burada 64 firmamız; binlerce iş arayan gencimizle  bir araya geldi ve iki gün boyunca güzel, verimli bir ortam sağlanmış oldu.

Bu yıl itibariyle sizlerin katkısı emeği, çabası ve yatırımlarının da burada sağlamış olduğu imkanlarla 32 bin vatandaşımıza Mersin’de iş imkanı sağladık,özel sektörde işe yerleştirdik. 2019 yılından bugüne toplamda  160 binin üzerinde istihdam sağlamış olduk. Artı bir kişinin istihdamının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum her bir ailenin sosyoekonomik olarak desteklenmesi anlamına gelmektedir. Ailede huzur varsa ekonomik olarak rahatlık varsa bu da topluma ilimize, bölgemize ve nihayet bütün ülkemize de olumlu şekilde yansımaktadır. 

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, Meclis Başkanımız ve üyelerimizle İlimizin gelişim süreci içerisinde bugüne kadar atılan adımlara ilave olarak neler yapılabileceği konusunda ve yeni projeler hakkında sürekli istişare halindeyiz. Valilik olarak bize bağlı bütün kurumlarımızla birlikte sizlerin,girişimcilerimizin, yatırımcılarımızın yanındayız.

Geçen yıllar içerisinde çok önemli yatırımlar hayata geçti. Fabrikalar inşa edildi, OSB’ler kuruldu. Limanımız her geçen gün büyüdü. Tarım,sanayi,lojistik,turizm sektörleri gelişti. İlimizin vergi tahakkuk ve tahsilat oranlarında 6.sırada, ihracatta 7. ve gayri safi milli hasıla sıralamasında da 11. sırada olması bunun bir göstergesidir. Bugünlere gelinmesinde sizlerin de devletimizin destekleri ve teşviklerinden de faydalanmak suretiyle yaptığınız yatırımlar,açtığınız fabrikalarla emeğiniz çok büyüktür. Bu süre zarfında özellikle 1980’li yıllardan bugüne Ticaret ve Sanayi Odası, bir okula yapım katkısı sağlamak suretiyle 5 okul, 1 Sağlık Ocağı, 2 Toplum Sağlığı Merkezi inşa etmiştir. Bunun yanında üniversitemizin  bazı ünitelerinin yapılmasında katkıları olmuştur. Ayrıca kendi bünyesinde “1886 Atölye”, “ ARGE Merkezi”, “Fikir Otobüsü” gibi  güzel projelere de imza atmıştır. Bunların yapılmasından ötürü hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Fakat bunu yeterli görmediğimizi, daha da fazlasının yapılabileceğini ifade etmek istiyorum. Bu akşam vesilesiyle bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin bir kampanya başlatalım, adına örneğin “Hayrı Seversin Mersin” diyelim, hayırda yarışalım. Sosyal sorumluluk projelerine daha fazla ağırlık verelim. Bu sadece odanın aidatlardan müteşekkil bütçesinden değil, bütün üyelerin katkı ve katılımıyla yapılsın. Herkes sorumluluk alsın. Okullar yapalım. Spor, sanat, kültürel faaliyet gibi alanlara destek sağlansın. Bu sayede inanıyorum ki Mersinlilik anlayışı daha da pekişecektir. 

Bu duygularla birlikte Cumhuriyetimizin 100.yılında, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına, “Türkiye Yüzyılına” adım atarken kuruluş yıldönümünüzü kutluyor, sağlık, huzur ve başarılarla dolu nice 138 yıllar temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Programda; Mersin Milletvekili Talat Dinçer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Abdulhamit İzol’de birer konuşma gerçekleştirdi.

Programa; İl protokolü, kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek odalarının, sivil toplum teşkilatlarının, temsilcileri ve iş insanları katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.